Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA PRANCŪZIJOS RESPUBLIKOJE, MAROKO KARALYSTEI, MONAKO KUNIGAIKŠTYSTEI IR TUNISO RESPUBLIKAI

Adresas: 22, bd de Courcelles, 75017 Paris, FRANCE

plačiau »

Tel. +33 1 40 54 50 50, +33 1 40 54 50 51
Faksas +33 1 40 54 50 75, +33 1 40 54 50 65
El. paštas

Baltijos šalių kultūra pristatyta festivalyje „Les Boréales“ Normandijoje

Sukurta 2018.11.26 / Atnaujinta 2018.11.29 13:27
   Baltijos šalių kultūra pristatyta festivalyje „Les Boréales“ Normandijoje
   Baltijos šalių kultūra pristatyta festivalyje „Les Boréales“ Normandijoje

   Lapkričio 15-25 dienomis, minėdamos modernaus valstybingumo šimtmetį ir tęsdamos bendradarbiavimą, trys Baltijos valstybės pirmą kartą kartu prisistatė tarptautiniame Šiaurės šalių kultūros festivalyje „Les Boreales“ Normandijoje. Lietuva šio festivalio garbės viešnia jau buvo 2003 ir 2013 metais.

   Festivalio lankytojai turėjo galimybę susipažinti su Baltijos valstybių klasikine ir šiuolaikine muzika, scenos menais, dizainu, kinu, fotografija, literatūra, iliustracija, klausysis diskusijų 30-yje Normandijos regiono miestų.

   Festivalio pradžią lapkričio 15 d. pažymėjo iškilmingas koncertas „Baltijos muzika“ (Musica Baltica), kurio metu Kano teatre Ruano operos ir Ruano filharmonijos orkestrai atliko festivalio organizatorių parinktus XX a. Lietuvos, Latvijos ir Estijos kompozitorių – Vytauto Miškinio, Arvo Pärto, Pärto Uusbergo, Ērikso Ešenvaldso, Veijo Tormiso, Peterio Vasko – kūrinius.

   Lapkričio 16 d. atidžiai atrinktomis kino programomis visoje Prancūzijoje garsėjančiame kino teatre „Café des images“ pristatyta Jono Meko trumpametražių filmų programa. J. Meko filmus lydėjo legendinės kino montuotojos, dirbusios su E. Rohmeru, F. Truffaut, J.-L. Godard’u ir kitais Naujosios bangos režisieriais, dokumentinė juosta „Užrašai apie Joną Meką“ (Notes on Jonas Mekas). Po seanso J. Raynal su publika dalinosi prisiminimais ir filmiškomis savo gyvenimo istorijomis. Kano teatre „Comédie de Caen“ jau nuo spalio 12 dienos eksponuota specialiai šiam festivaliui ruošta paroda, skirta avangardinio kino kūrėjui iš Lietuvos. Baltijos valstybių kino programoje – ir daugiau lietuviškų filmų: klasika tapęs Arūno Žebriūno filmas „Gražuolė“, politines aktualijas liečiantis Šarūno Barto „Šerkšnas“ ir spalvingas Eglės Vertelytės „Stebuklas“.

   Festivalio programoje daug dėmesio skirta Lietuvos dizainui, kurio parodą parengė ir specialiai Kunigaikščių rūmų šiuolaikinio meno erdvei – „Artotekai“ – pritaikė Lietuvos dizaino forumas. Kano „Artotekos“ direktorė Claire Tangy parodos atidarymo kalboje džiaugėsi, jog lietuvių dizaineriai savo kūryboje gvildena tokias svarbias temas kaip ekologinė etika ir organų donorystė.

   „Les Boréales“ organizatoriai pristatė Ruane gyvenančio lietuvio Arturo Sargaičio kūrybą. Naudojant įvairias medžiagas sukurti A. Sargaičio origamiai visą festivalio laikotarpį eksponuoti pagrindinėje festivalio būstinėje, įsikūrusioje XI a. statyti pradėtame Vieux-Saint-Sauveur bažnyčios pastate.

   Mindaugo Kavaliausko fotografijų paroda „Kražių portretas“ neseniai atnaujintoje Aleksio de Tokvilio bibliotekoje bus eksponuojama net iki kitų metų sausio 27 dienos. Parodos atidarymą pažymėjo M. Kavaliausko filmo „Išdidžiai drovūs“, pristatančio Lietuvos fotografiją 1988-2018 m., peržiūra. Filmą ir parodą festivalio auditorijai pristatė pats autorius.

   Lietuvos literatūrai atstovavo šiais metais Prancūzijoje įvertintas Jaroslavas Melnikas, kurio romano „Tolima erdvė“ vertimas į prancūzų kalbą buvo apdovanotas kaip geriausias fantastinis kūrinys 2018 m. J. Melnikas kartu su Latvijos poetu, dramaturgu Indreku Koffu ir Estijos rašytoju Tiitu Aleksejevu dalyvavo diskusijoje, kokie literatūros žanrai geriausiai tinka skirtingoms istorijoms.

   Lietuvišką kultūrinių renginių programą praturtino kūrybinio-akademinio bendradarbiavimo projektas, kurio metu, lapkričio 12-17 dienomis, Lora Juodkaitė Kano konservatorijos studentams vedė šokio meistriškumo pamokas.

   Lapkričio 24 d. surengtas Londone gyvenančios Johanna’os Glaza’os koncertas. Iš Lietuvos kilusios atlikėjos kūrybą prancūzų muzikos portalas „Les Inrocks“ apibūdina kaip „fantastišką ir prabangią“. Festivalyje dainininkė atliko dainas iš pirmojo albumo „Wind Sculptures“ („Vėjo skulptūros“).

   Nuo 1992 m. vykstantis „Les Boréales“ festivalis tapo pagrindiniu Šiaurės šalių kultūrai skirtu renginiu, suteikiantis progą pakeliauti po šiaurinius regionus – ypač garbingą vietą čia užima Skandinavijos ir Baltijos šalys bei Grenlandija su Farerų salomis. Kelis dešimtmečius Šiaurės Prancūzijoje, Normandijoje vykstantis festivalis yra svarbiausias Europoje Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrai skirtas renginys, kurį kartu su kolegomis įkūrė Lena Christensen ir Ericas Eydoux, o iki šiol organizavimą tęsia Normandijos knygos ir skaitymo asociacija.

   Kano mieste dvi savaites trunkančiame „Les Boréales“ festivalyje vyksta ne tik teatro spektakliai ar pjesių skaitymai, bet pristatoma ir kita šiuolaikinė kūryba: šokis, cirkas, performansai, koncertai, kinas ir video menas, parodos. Taip pat organizuojama daugybė nemokamų renginių visame Normandijos regione.

   „Les Boréales“ festivalis leidžia sutvirtinti jau ne vieną šimtmetį vystomus ryšius tarp Šiaurės šalių ir Normandijos. Ambicingi bendros kūrybos užmojai, Baltijos, Šiaurės šalių ir Prancūzijos partnerių bendrai rengiami išskirtiniai meno ir kultūros projektai kasmet sulaukia aktyvaus prancūzų ir tarptautinės publikos dėmesio.

   Lietuvos dalyvavimą festivalyje finansuoja LR Kultūros ministerija, organizuoja Lietuvos kultūros institutas su Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje.

   Naujienlaiškio prenumerata