Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA PRANCŪZIJOS RESPUBLIKOJE, MAROKO KARALYSTEI, MONAKO KUNIGAIKŠTYSTEI IR TUNISO RESPUBLIKAI

Adresas: 22, bd de Courcelles, 75017 Paris, FRANCE

plačiau »

Tel. +33 1 40 54 50 50, +33 1 40 54 50 51
Faksas +33 1 40 54 50 75, +33 1 40 54 50 65
El. paštas

Dailininkės Laisvydės Šalčiūtės kūrybos paroda Anžė

Sukurta 2017.05.19 / Atnaujinta 2017.05.19 13:36
  Dailininkės Laisvydės Šalčiūtės kūrybos paroda Anžė

  Š. m. gegužės 15 d. Anžė (Angers) mieste Prancūzijoje atidaryta personalinė lietuvių dailininkės Laisvydės Šalčiūtės kūrybos paroda „Propaganda. Svajonių transformacijos“, skirta tarptautinės Europos dienos festivaliui, į kurį šiais metais Lietuva buvo pakviesta kaip garbės viešnia.

  Į šiuolaikinio meno centrą „Chapelle Saint-Lazare“ gausiai susirinkusią Anžu (Anjou) istorinio regiono prancūzų bendruomenę, Anžė miesto savivaldybės atstovus, regiono menininkus, parodoje dalyvavusią autorę L.Šalčiūtę bei lietuvių menininką Kęstutį Grigaliūną sveikino Anžė miesto savivaldybės tarptautinių ryšių vadovas Benoit Pilet, kultūros departamento vadovas Alain Fouquet, Lietuvos garbės konsulas Anžė mieste Bernard Boissonneau bei Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje Vida Gražienė.

  Dailininkė L.Šalčiūtė, pristatydama savo parodą, pabrėžė, kad šiuose kūriniuose stengiasi nagrinėti įvairių žiniasklaidos priemonių, medijų daromą poveikį šiuolaikiniam žmogui, jo mąstymui bei veiksmams. Kaip teigia autorė, „ši paroda yra apie tą išorės daromą poveikį ir mano pastangas jam pasipriešinti, apie jausmus ir jų transformacijas. Šios parodos kūriniuose daug tekstinių citatų, kurias radau knygose, reklamose, žurnaluose. Jos yra svarbi kūrinių kompozicijos ir prasmės dalis. Šie tekstai yra anglų ir prancūzų kalbomis, nes jie buvo rasti būtent šiomis kalbomis ir man patinka, kad jie tarsi sukuria tarp manęs ir jų papildomą distanciją, nes tai nėra mano gimtoji kalba. Mano tikslas šiais parodos kūriniais pasakoti istorijas, iš kurių susidėtų viena istorija, galbūt ne tiek išsakyta žodžiais, kiek nujaučiama. Norėčiau, kad kiekvienas žiūrovas pamatytų ir „perskaitytų“ savo subjektyvią istoriją, kuri skirtųsi nuo kitų...“.

  Renginio metu daug publikos dėmesio sulaukė ir renginio metu pristatytas Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Kęstučio Grigaliūno albumas „Mirties dienoraščiai“. Tai knyga  apie Lietuvos Respublikos piliečius,  nukentėjusius nuo pirmosios sovietinės okupacijos (1940 06 15 – 1941 06 28): lietuvius, žydus, lenkus, rusus, totorius nekaltai nukankintus, sušaudytus, apie jų nutrauktus gyvenimus ir sudaužytus likimus, apie mirtį ir žudymo absurdiškumą.

  L.Šalčiūtė – viena aktyviausių šiuolaikinių Lietuvos viduriniosios kartos konceptualių menininkių. Ji kuria tapybą, menines instaliacijas, meninius objektus, fotografijas, grafiką, piešinius, literatūrinius tekstus. Menininkė yra surengusi virš keturiasdešimties personalinių ir sudalyvavusi virš šimto grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. L.Šalčiūtė 2007 m. apdovanota Lietuvos meno kūrėjų premija, penkis kartus įvertinta individualiomis Lietuvos respublikos kultūros ministerijos stipendijomis, jos kūryba  taip pat įvertinta diplomais grupinėse parodose. Šios menininkės kūrinių yra įsigiję Lietuvos nacionalinis dailės muziejus Vilniuje, Modernaus meno centras Vilniuje, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus Kaune, privatūs Lietuvos ir užsienio kolekcionieriai.

  Savo kūryboje menininkė remiasi idėja, jog mūsų jausmai yra kultūriškai suformuoti, „išmokti“. Tokie jausmai įtakoja visuomenės individus bei jų socialiniams veiksmams duoda kryptį, veikia tų individų intuiciją, pojūčius, patirtį. L. Šalčiūtės kūryba yra ironiškai jausminga. Jos kūriniai yra intertekstualūs. Menininkė savo darbuose perkuria realybę permąstydama kultūrinį ir socialinį kontekstus. L.Šalčiūtė savo kūriniais tyrinėja mus supančio Vakarų pasaulio „postjausmingumą“. Jos manymu, šiuolaikinį vizualumą ir su juo susijusį „postjausmingumą“ lemia didžiulė šiuolaikinių vaizdų sklaida ir vartojimas. Savo kūryboje ši menininkė dažnai praktikuoja meninės apropriacijos metodą. Antrinę realybę ji naudoja naujiems darbams kurti – iš įvairių kontekstų išimtus vaizdus paradokso principu perkomponuoja, taip sukurdama naujas prasmes.

  Kūryba L.Šalčiūtei yra tarsi žaidimas ant aštrios atbrailos – ribos tarp tikrovės ir iliuzijos, kur esi priverstas išgyventi nerimą sutrikimą, provokaciją. Menininkė lyg postmodernistinėse dramose neplėtoja nuoseklaus naratyvo, bet iš subyrėjusios sąmonės vaizdinių konstruoja savitus žaidimus, žaidėjus ir taisykles.

  Dailininkės L.Šalčiūtės paroda Anžė mieste įsikūrusiame šiuolaikinio meno centre „Chapelle Saint-Lazare“ veiks iki š. m. gegužės 28 d.

  Su šios menininkės kūriniais plačiau galima susipažinti www.l.salciute.com

  Naujienlaiškio prenumerata