Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA PRANCŪZIJOS RESPUBLIKOJE, MAROKO KARALYSTEI, MONAKO KUNIGAIKŠTYSTEI IR TUNISO RESPUBLIKAI

Adresas: 22, bd de Courcelles, 75017 Paris, FRANCE

plačiau »

Tel. +33 1 40 54 50 50, +33 1 40 54 50 51
Faksas +33 1 40 54 50 75, +33 1 40 54 50 65
El. paštas

Paryžiaus literatūros festivalyje pristatyta Rūtos Šepetys knyga „Tarp pilkų debesų“

Sukurta 2017.05.29 / Atnaujinta 2017.05.29 18:50
  Paryžiaus literatūros festivalyje pristatyta Rūtos Šepetys knyga „Tarp pilkų debesų“

  Š. m. gegužės 27  d. tarptautiniame Paryžiaus festivalyje „Literatūros naktis“ (pranc. Nuit de la littérature) buvo pristatyta lietuvių rašytojos Rūtos Šepetys knyga „Tarp pilkų debesų“.

  Jau penktą kartą Paryžiaus kultūros centrų asociacijos (FICEP) organizuojamame renginyje, šiais metais vykusiame jaunimo ir menininkų pamėgtuose Paryžiaus Belleville ir Ménilmonmant rajonuose, dalyvavo dvidešimt užsienio šalių, o Lietuva savo autorių prancūzų kalba pristatė trečią kartą.

  Literatūros gerbėjai buvo kviečiami į meno galerijose ir knygynuose nuo 17 iki 23 valandos vykusius trumpus skaitymus bei pokalbius su autoriais, vertėjais, aktoriais ir kitais skaitytojais. Tam, kad palengvinti principo „Skaitytojai juda, o ne autoriai“ įgyvendinimą, visos skaitymo vietos buvo arti viena nuo kitos. Smalsiausiems skaitytojams buvo siūlomi net iš anksto sudaryti maršrutai, kuriais sekantys paryžiečiai galėjo aplankyti nuo 4 iki 6 renginio vietų ir taip susipažinti su daugiau užsienietiškų šiuolaikinės literatūros perlų, kurie pastaruoju metu buvo parašyti arba išversti į prancūzų kalbą.

  2011 m. garsios „Gallimard“ leidyklos prancūzų kalba išleistas Rūtos Šepetys romanas  „Ce qu’ils n’ont pas pu nous prendre“ (liet. „Tarp pilkų debesų“) buvo pristatomas prancūzų šiuolaikinio meno galerijoje „Ménil’8“ dalyvaujant specialiai iš JAV atvykusiai pačiai autorei. Pagal tarptautinio literatūros festivalio taisykles, buvo organizuojami šeši knygos pristatymai ir skaitymai, o publika kas kartą keitėsi. Renginio metu Rūta Šepetys pasidalino savo patirtimi rašant knygą, papasakojo savo šeimos, kilusios iš Lietuvos, istoriją, tragiškas patirtis, susijusias su sovietine okupacija ir tremtimis į Sibirą. Vakaro metu profesionalus aktorius Jean-Christophe Mončys prancūzų kalba skaitė ištraukas iš Rūtos Šepetys romano, o literatūrologė, humanitarinių mokslų daktarė Jūratė Čerškutė renginio žiūrovus supažindino su istoriniu Lietuvos laikotarpiu, kai šalis išgyveno sovietinę okupaciją ir tremtis į Sibirą, kurių metu buvo ištremta virš 300 000 Lietuvos gyventojų. Ji taip pat supažindino su Rūtos Šepetys, šiuo metu bene garsiausios pasaulyje Lietuvos rašytojos, fenomenalia sėkme parašius šį istorinį romaną „Tarp pilkų debesų“, kuris buvo išverstas į 23 užsienio kalbas, publikuotas daugiau nei 50 šalių ir įtrauktas į užsienio šalių mokyklų literatūros mokymo programas (2017 m. pasirodys filmas, sukurtas pagal šią Rūtos Šepetys knygą). Gausiai susirinkusi publika smalsiai diskutavo su rašytoja, domėjosi Lietuvos skaudžia istorine praeitimi, tremtimis į Sibirą, knygos rašymo aplinkybėmis.

  2011 m. Prancūzijoje išleista Rūtos Šepetys knyga „Tarp pilkų debesų“ prancūzų literatūros žurnalo „Lire“ buvo paskelbta geriausiu metų romanu paaugliams. Jame nagrinėjama sovietinio teroro ir 1941 m. trėmimų iš Lietuvos tema yra vertingiausias šios knygos aspektas. Pagrindinė romano veikėja – penkiolikmetė Lina – pirmuoju asmeniu ir nuodugniai pasakoja savo šeimos tremties istoriją: suėmimą, tėvų atskyrimą, ilgą kelionę gyvuliniame vagone, pirmą tremties vietą Altajuje, priverstinį darbą kolūkyje, gyvenimą vietinių žmonių namuose ir perkėlimą į salą Laptevų jūroje prie poliarinio rato. Romane pateikiama išsamių žinių apie tremtį: antisanitarines sąlygas, badą, mainymąsi ir dalijimąsi maistu, vaikų, gimdyvių ir kitų žmonių mirtis, lavonų mėtymą iš vagonų trumpų sustojimų metu, žiaurų kareivių elgesį su tremtiniais, pačių tremtinių tarpusavio santykius, jų santykius su vietos gyventojais atvykus į tremties vietą, žvejybą lediniame vandenyje, šaltį, badą, mirtį, lapių apgraužtus lavonus ir dizenteriją Laptevų jūros saloje.  

  Naujienlaiškio prenumerata