Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuvos ambasadoje Londone surengtas virtualus renginys, skirtas 700 metų Lietuvos totorių istorijai paminėti

Sukurta 2021.06.03 / Atnaujinta 2021.06.03 08:41
   Lietuvos ambasadoje Londone surengtas virtualus renginys, skirtas 700 metų Lietuvos totorių istorijai paminėti
   Lietuvos ambasadoje Londone surengtas virtualus renginys, skirtas 700 metų Lietuvos totorių istorijai paminėti

   Birželio 2 dieną Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje surengė virtualų renginį, skirtą Lietuvos totorių 700 metų istorijos ir kultūros pristatymui.

   „Lietuvos totoriai – neatsiejama Lietuvos dalis. Jie paliko ryškų pėdsaką Lietuvos istorijoje, kovodami už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Lietuvos totorių bendruomenė savo gyvenimą susiejo su Lietuva ir yra jos istorijos dalis“, - teigė Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Renatas Norkus.

   Renginyje dalyvavo Seimo narė Dalia Asanavičiūtė, Britų–lietuvių draugijos sekretorius Aleksas Vilčinskas, pranešimą skaitė prof. habil. dr. Tamara Bairašauskaitė.

   Prof. habil. dr. Tamara Bairašauskaitė renginio dalyvius supažindino su jau septynis šimtmečius besitęsiančia Lietuvos totorių istorija, kultūra ir paveldu dabartinėje Lietuvoje: pristatė tautinius drabužius bei tradicinius patiekalus, aptarė totorių indėlį į Lietuvos karybą ir tradicinius karybos būdus bei supažindino su Lietuvos totoriams svarbiomis atmintinomis vietomis.

   Britų-lietuvių draugijos sekretorius, totorių kilmės Aleksas Vilčinskas aptarė Lietuvos totorių paveldą Jungtinėje Karalystėje ir pažymėjo, kaip svarbu skleisti žinią apie totorių gyvenimo būdą, tradicijas ir istoriją ne tik Lietuvoje, bet ir visoje buvusios Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės teritorijoje.

   Lietuvos totoriai – etninė grupė, gyvenanti Lietuvoje ir istorinėse Lietuvos žemėse, laikoma viena seniausių Lietuvos tautinių mažumų. Pirmieji totoriai kaip sąjungininkai kovose su kryžiuočiais į LDK atvyko dar 1321 metais, valdant didžiajam kunigaikščiui Gediminui. Išlaikydami lojalumą kraštui, kuris jiems tapo antrąja tėvyne, Lietuvos totoriai dalyvavo visose be išimties LDK kovose, įskaitant ir Žalgirio mūšį, 1794, 1831 ir 1864 metų sukilimus. Totoriai taip pat dalyvavo Lietuvos nepriklausomybės kovose 1918-1920 metais. Dabar Lietuvoje veikia apie 20 totorių visuomeninių organizacijų (asociacijų).

   2021 metais minime 700 metų jubiliejų nuo didžiojo kunigaikščio Gedimino sąjungos su totoriais sudarymo. Seimas šiuos metus yra paskelbęs Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metais.

   Renginio įrašą rasite čia.