Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Vilniuje surengta žmogaus teisių gynėjo ir Nobelio Taikos premijos laureato A. Sacharovo gimimo šimtmečiui skirta konferencija

Sukurta 2021.05.13 / Atnaujinta 2021.05.13 16:46
  Vilniuje surengta žmogaus teisių gynėjo ir Nobelio Taikos premijos laureato A. Sacharovo gimimo šimtmečiui skirta konferencija

  Gegužės 13 dieną Vilniaus rotušėje vyko dešimtoji tarptautinė konferencija, skirta žmogaus teisių gynėjo ir Nobelio Taikos premijos laureato  Andrejaus Sacharovo gimimo 100-mečiui paminėti.

  Atidarydamas konferenciją užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas pažymėjo, kad A. Sacharovo įsitikinimas, jog taika, pažanga ir žmogaus teisės yra tarpusavyje susiję, išlieka aktualus ir šiandien. „Deja, mes ir toliau stebime akivaizdžius pilietinių laisvių, žodžio laisvės ir žmogaus teisių apribojimus visame pasaulyje, taip pat ir mūsų kaimynystėje. Lietuvos užsienio reikalų ministerija palaiko A. Sacharovui skirtos konferencijos, dar žinomos kaip „Sacharovo klausymai“, atnaujinimo idėją Lietuvoje. Reikia naudotis šio didžio žmogaus palikimu kaip įkvėpimo šaltiniu naujoms kartoms Europoje ir visame pasaulyje, ypač dabar, kai pilietinis aktyvumas, žmogaus teisės ir demokratija susiduria su naujais iššūkiais“, - teigė M. Adomėnas.

  Konferencijos dalyvius taip pat pasveikino Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, poetas, profesorius, vienas iš 1976 metais įsteigtos Lietuvos Helsinkio grupės, kuri buvo pirmoji žmogaus teisių organizacija Lietuvoje, steigėjų Tomas Venclova. Nuotoliniu būdu į konferencijos dalyvius kreipėsi A. Sacharovo anūkė Marina Sakharov-Liberman, kuri pabrėžė savo senelio, kaip žmogaus teisių gynėjo, iškilaus fizikos mokslininko bei nepaprastos asmenybės, vaidmenį bei pasidalino jo šiltais prisiminimais apie Lietuvą.

  Konferencijos metu buvo diskutuojama apie 1975 metų Helsinkio susitarimus, ne tik suformavusius Europos bendradarbiavimo ir saugumo pagrindus, bet ir įtvirtinusius pagarbos žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms tarpvalstybiniuose santykiuose principus. Šie susitarimai vėliau paskatino žmogaus teisių stebėjimo (Helsinkio) grupių kūrimąsi sovietinio bloko šalyse, taip pat ir Lietuvoje. Pranešimus skaitė profesoriai Michaelas Morganas, Timothy‘s Gartonas Ashas ir A. Sacharovo įdukra Tatiana Yankelevich kiti žinomi tarptautiniai pranešėjai.

  Konferencija  – Vytauto Didžiojo universiteto A. Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro organizuojamų Nobelio premijos laureato Andrejaus Sacharovo 100-mečio renginių ciklo ir daugiametės programos „Atgaivinant Helsinkio dvasią 2020-2025“ programos, kurią remia ir Užsienio reikalų ministerija, dalis. Išsamesnė informacija: https://www.sakharovcenter-vdu.eu/sakharov-centennial/a-sacharovo-simtmetis/desimtoji-tarptautine-a-sacharovo-konferencija/

  Renginio interneto svetainė: https://renginiai.puslapiai.lt/sakharov100/

  Susijusios naujienos Visos naujienos »

  Birželio 8 dieną Lietuva kartu su Jungtinių Tautų (JT) Žurnalistų apsaugos draugų grupės pirmininkėmis Prancūzija ir Graikija bei kitomis grupės narėmis paskelbė bendrą pareiškimą dėl Baltarusijoje sulaikyto žurnalisto Ramano Pratasevičiaus ir Sofios Sapegos.

  Daugiašaliai santykiai » Atstovybių naujienos »
  UN7895693_6-3-21_ED_2327_.jpg

  Birželio 3 dieną Lietuvos nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose (JT) ambasadorius Rytis Paulauskas Niujorke (JAV) įteikė skiriamuosius raštus JT generaliniam sekretoriui Antonio Guterresui.

  Daugiašaliai santykiai »
  184057879_236282031605861_4471676349759407836_n.jpg

  Pirmą kartą Lietuvoje organizuotuose „Metų europiečio (-tės) 2021“ rinkimuose laimėtojo titulas atiteko daugiausiai visuomenės balsų surinkusiam Vyčiui Jurkoniui. Ilgametis žmogaus teisių gynėjas V. Jurkonis šiame konkurse buvo nominuotas už europietiškomis vertybėmis grįstą palaikymą baltarusių tautai.

  Naujienos »

  Lietuva, siekdama prisidėti prie Jungtinių Tautų (JT) veiklos žmogaus teisių srityje, skyrė trisdešimt tūkstančių eurų JT vyriausiosios žmogaus teisių komisarės biuro veiklai.

  Daugiašaliai santykiai » Vystomasis bendradarbiavimas ir parama demokratijai »

  Šiandien, kovo 24 dieną, įsteigta Tarptautinės atsakomybės platforma Baltarusijai (International Accountability Platform for Belarus), kurios tikslas – rinkti, dokumentuoti, verifikuoti ir kaupti įrodymus dėl šiurkščių žmogus teisių pažeidimų Baltarusijoje, režimo struktūrų vykdomų nuo 2020 metų rugpjūčio 9 dienos prezidento rinkimų iki šių dienų.

  Daugiašaliai santykiai »

  Šiandien, kovo 23 dieną, į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Kinijos ambasadorius Lietuvoje išreikšti protestą dėl parlamentarės Dovilės Šakalienės bei Europos Sąjungos (ES) institucijų ir žmogaus teises Kinijoje ginančių asmenų iš ES valstybių narių įtraukimo į Kinijos sankcijų sąrašus.