Lietuvos sezono Prancūzijoje pabaiga – nauja pradžia tolimesniam tvirtam Lietuvos ir Prancūzijos bendradarbiavimui
2024 m. gruodžio 12 d. baigėsi tris mėnesius trukęs ir Prancūzijos sostinėje bei 80-yje kitų miestų Lietuvos kultūrą, mokslą, politiką, ekonomiką ir gastronomiją pristatęs Lietuvos sezonas Prancūzijoje. Minint vieno didžiausių pastarųjų metų projektų pabaigą, šiuolaikinio meno muziejuje Palais de Tokyo įvyko būgnininko, perkusininko, kompozitoriaus bei vizualiojo meno kūrėjo Vladimiro Tarasovo koncertas bei filosofo Kristupo Saboliaus kuruojamas tarptautinis vaizduotės forumas „Po pabaigos“. Jame dalyvavo tyrėjai iš Ukrainos, Brazilijos, Prancūzijos, Alžyro ir kitų šalių, renginyje diskutavo istorikė Marija Drėmaitė, menininkai ir kuratoriai Nomeda ir Gediminas Urbonai.
Sezono uždarymo renginyje buvo džiaugtasi per šiuos tris mėnesius pasiektais rezultatais ir įgyvendintais tikslais. „Apie šį beprecedentinį susitikimą svajojome jau seniai, net tada, kai mus skyrė karai ir okupacijos. Pagaliau esame kartu – Lietuva ir Prancūzija, fiziškai ir emociškai. Lietuvai tai buvo nuostabi galimybė švęsti savo kultūrą, mokslą, meną, švietimą ir tiesti naujus bendradarbiavimo tiltus tarp institucijų. Didžiuojuosi, kad Lietuva prisistatė kaip moderni, dinamiška ir europietiška valstybė. Tačiau kartu papasakojome ir mūsų sunkią istoriją, nuo Sibiro tremčių iki Holokausto. Daug geriau vieni kitus pažinome ir per 20 politinių debatų su pagrindiniais Prancūzijos tyrimų centrais. Atpažinome vienas kitą savo atspindyje, tačiau bendra kelionė nesibaigia, ji tik prasideda“, – uždarymo dieną kalbėjo ambasadorius Arnoldas Pranckevičius.
Lietuvos sezono Prancūzijoje pabaiga yra nauja pradžia tolimesniam, dar tvirtesniam Lietuvos ir Prancūzijos bendradarbiavimui. Lietuvos ambasados Prancūzijoje sezono metu rengtas politologinių, ekonominių, mokslinių, gastronomijos pristatymo renginių ciklas suteikė galimybę pademonstruoti Lietuvos pasiekimus, būti labiau matomiems ir girdimiems, ir tuo pat metu atvėrė duris naujiems bendradarbiavimo projektams tarp Lietuvos ir Prancūzijos tyrimų centrų ir tyrėjų. Vienas didžiausių pasiekimų – Vilniaus ir Sorbonos universitetų bendradarbiavimo susitarimas.
Pasibaigus Lietuvos sezonui Prancūzijoje, jau planuojami bendri projektai tarp Lietuvos nacionalinio muziejaus ir įvairių Prancūzijos meno institucijų. MO muziejus kartu su Pompidou centru rengs bendrą parodą 2028 metais. Kitais metais numatyta paroda, kurioje bus eksponuojami Lietuvos menininkų kūriniai, sukurti bendradarbiaujant Kauno, Liono ir Chroniques bienalėms.
Lietuvos sezonas Prancūzijoje, prasidėjęs rugsėjo 12 d. su šūkiu „Kitas tas pats“ (pranc. „Se voir en l’autre“) ir kvietimu atrasti kitą savyje, tęsėsi iki gruodžio 12 d. Per šį laikotarpį Prancūzijoje buvo surengta beveik 300 Lietuvos menininkų ir kūrėjų pasirodymų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 500 kūrėjų, atlikėjų ir kitų kultūros atstovų. Įgyvendinta daugiau nei 130 dvišalių kultūros partnerysčių, o renginiai vyko daugiau nei 80-yje Prancūzijos miestų ir miestelių.
Lietuvos sezoną Prancūzijoje organizavo Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas Paryžiuje.
Nuotraukų autorius ©Thibaut Chapotot / Prancūzų institutas Paryžiuje