Nime atidaryta didžiausia Europoje Aleksandros Kasubos retrospektyva ir Marijos Olšauskaitės personalinė paroda
2024 m. spalio 24 d. „Carré d'Art“ - Nimo šiuolaikinio meno muziejuje, bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi, atidarytos dviejų lietuvių menininkių parodos: pirmoji Prancūzijoje ir Europoje Aleksandros Kasubos kūrybos retrospektyva „Įsivaizduojant ateitį“ ir Marijos Olšauskaitės personalinė paroda „Šerdis“.
Lietuvos sezono Prancūzijoje proga surengtų parodų atidaryme dalyvavo Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Arnoldas Pranckevičius, Lietuvos Respublikos kultūros viceministrė Daina Urbonavičienė, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius Arūnas Gelūnas, Lietuvos sezono Prancūzijoje komisarė dr. Virginija Vitkienė, Nimo miesto mero pavaduotoja kultūrai ir „Carré d'Art“ prezidentė Sophie Roulle, „Carré d'Art“ direktorius Jean-Marc Prévost, Prancūzų instituto generalinio direktoriaus pavaduotojas Hugues Ghenassia-de Ferran ir Garo departamento prefektas Jérôme Bonet.
Savo sveikinimo kalboje Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Arnoldas Pranckevičius pabrėžė: „Ši paroda siunčia kelias stiprias žinutes. Pirma, tai yra susitikimas dviejų skirtingų kartų - gyvenusių emigracijoje Amerikoje mūsų šalies okupacijos metais ir jau nepriklausomoje Lietuvoje, kai galime laisvai dalintis savo kūryba ir lygiavertiškai pristatyti save pasauliui. Antra, tai paroda dviejų įspūdingų moterų menininkių, demonstruojant šiuolaikišką, modernų, dinamišką mūsų šalies veidą. Trečia, tai ženklas vis stiprėjančių Lietuvos ir Prancūzijos kultūros ryšių, paremtų ne tik smalsumu ir noru pažinti vieni kitus, bet visų pirma grįstų bendromis europietiškomis vertybėmis, laisvės dvasia.“
„Carré d'Art“ - Nimo šiuolaikinio meno muziejuje eksponuojami Aleksandros Kasubos ir Marijos Olšauskaitės darbai primena, koks svarbus moterų indėlis į modernaus ir šiuolaikinio meno raidą. Žinoma dėl savo tarpdisciplininės praktikos, jungiančios dizainą, architektūrą ir eksperimentinį meną, A. Kasuba buvo XX a. kosmoso tyrinėjimo eros vizionierė. Jos darbų retrospektyva - tai šviesus ir įkvepiantis pasakojimas apie praradimus, galimybes ir besiformuojančią ateitį neramiais laikais. Paroda pasakoja apie A. Kasubos istoriją, kuri po Antrojo pasaulinio karo pabėgo iš Lietuvos ir apsigyveno Niujorke, kur kūrė vizionieriškas erdvines aplinkas iš ištemptų audinių, įsivaizduodama ateitį be stačių kampų kaip klajojančios sielos buveinę.
Marijos Olšauskaitės parodoje „Šerdis“ eksponuojami darbai iš stiklo ir silikono, nagrinėjantys santykių, intymumo ir priklausymo temas. Aurorės kūryba įsilieja į Lietuvos meno naujovių tradiciją ir kartu rezonuoja su šiuolaikinėmis pasaulio meno srovėmis. Kartu su Aleksandros Kasubos retrospektyva pristatomi Marijos Olšauskaitės darbai tęsia jos pirmtakės idėjas.
Aleksandros Kasubos paroda „Įsivaizduojant ateitį“ ir Marijos Olšauskaitės personalinė paroda „Šerdis“ veiks iki 2025 m. kovo 23 d. Daugiau informacijos apie parodas prancūzų k.
Marina Perillat / Prancūzo instituto nuotraukos